sobota, 11 czerwca 2016

Mleko kokosowe w proszku

Gdy wyjeżdżam na urlop zagraniczny, poza zwiedzaniem danego kraju i poznawaniem jego kultury, dużo uwagi poświęcam lokalnej kuchni i obowiązkowe jest odwiedzenie sklepu spożywczego lub targu z żywnością w celu wyszukania ciekawostek kulinarnych. Pamiątki jakie przywożę z podroży to są najczęściej produkty spożywcze.

Wie o tym też moja rodzina, która zawsze coś ciekawego mi sprezentuje wracając z kolejnej wyprawy. Tym razem chciałabym Wam przedstawić jeden z produktów, który na dobre zadomowił się w mojej kuchni. Jest to mleko kokosowe w proszku firmy Renuka ze Sri Lanki.


Skład:
ekstrakt mleka kokosowego, maltodekstryna: substancja wypełniająca i zagęszczająca, kazeinian sodu jako stabilizator, emulgator.


W tabeli 1 podałam Wam wartość odżywczą tego produktu.

Tabela 1. Wartość odżywcza mleka kokosowego w proszku

Wartość odżywcza na 100 g
Energia: 
Tłuszcz:
-w tym kwasy tłuszczowe   nasycone 
Węglowodany:  
Białko:
Sód:                            
3093 kJ/ 740 kcal 
68 g
58 g

24 g
8 g
60 mg

W porównaniu do standardowe mleka kokosowego, mleko kokosowe w proszku można śmiało nazwać jako 100% naturalny produkt, bez konserwantów, sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku, wolne od GMO (czym szczyci się producent).
Co prawda warto wspomnieć, że tego typu produkt należy stosować z umieram jak każdego innego produktu spożywczego, szczególnie ze względu na maltodekstrynę, Maltodekstryny mają wysoki indeks glikemiczny, czyli szybką są trawione i po ich spożyciu wzrasta szybko poziom cukru we krwi. Wiec osoby chore na cukrzycę lub będące na diecie powinny produktów z maltodekstryną unikać. A jak przyjrzycie się etykietom produktów, to zdziwicie się w jak wielu produktach spożywczych, nawet przeznaczonych dla dzieci oraz w lekach i suplementach można je znaleźć.
W przypadku omawianego przez mnie mleka w proszku maltodekstryna jest stosowana jako nośnik dla suszonych drobinek mleka oraz pełni funkcję zagęszczającą. Bez jej udziału wysuszenie i stabilizacja mleka kokosowego byłaby utrudniona.

Wracając do zwykłego mleczka kokosowego np. firmy Vitasia, skład jego jest następujący: orzech kokosowy 82%, woda, stabilizator: karboksymetyloceluloza, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, substancja zagęszczająca: guma ksantanowa. Tak więc widzicie, że trochę substancji dodatkowych jest wprowadzonych i skład mleka kokosowego w proszku Renuka jest zdecydowanie bardziej zbliżony do naturalnego.

Jak dla mnie mleko kokosowe w proszku to po prostu niesamowita wygoda i naturalność. Nie muszę otwierać za każdym razem całej puszki gdy chcę użyć jej tylko połowę albo mniej.  Mleko koksowe w proszku mogę dodawać w niewielkich ilościąch do nadania smaku potrawom, mogę przygotować z niego też mleko kokosowe, koktajle, napoje, itp. 

Producent poleca użycie 3 łyżek mleka koksowego na jedną filiżankę ciepłej wody w celu otrzymania gęstego mleka kokosowego lub jedną łyżkę w celu przygotowania rzadkiego mleka kokosowego. Mleko należy dokładnie rozmieszać w wodzie przez spożyciem.

Zachęcam Was do poszukania tego produktu w internecie, bo prawdopodobnie można go gdzieś zamówić z dostawą do domu :)

W kolejnym wpisie podam Wam przepis na napój z dodatkiem mleka kokosowego w proszku.

#mlekokosowewproszku #renuka #srilanka #mlekokokosowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz