W przerwie świątecznej zapraszam do odwiedzenia Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, które przygotowało wystawę poświęconą historii piernikarskiego rzemiosła. Pierniki kojarzą się z czasem dzieciństwa, są wspomnieniem odpustów, jarmarków - w szczególności tych bożonarodzeniowych.
Blog edukacyjny o żywności i żywieniu dorosłych oraz dzieci. Opisuje nowinki i ciekawostki żywnościowe, zawiera też definicje, inspiracje, przepisy i porady kulinarne. Informuje o wydarzeniach i podróżach kulinarnych.
sobota, 26 grudnia 2015
piątek, 25 grudnia 2015
Słodkości na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Frankfurcie
Jarmark Bożonarodzeniowy we Frankfurcie to miejsce w którym można spróbować słodkości nie tylko typowych dla tego regionu, ale również słodkości z innych kuchni świata.
wtorek, 22 grudnia 2015
Jarmark Bożonarodzeniowy we Frankfurcie
Tradycja Jarmarków Bożonarodzeniowych w Niemczech trwa już od XIV wieku. Jarmark Bożonarodzeniowy we Frankfurcie nad Menem to najstarszy i jeden z najpiękniejszych w Niemczech.
środa, 16 grudnia 2015
Domowa mieszanka ziół prowansalskich
Zachęcam do przygotowania domowym sposobem mieszanki ziół prowansalskich idealnych do dań warzywnych, mięsnych, sosów, sałatek.
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Koktajl 3,5 latka
Debiut synka w kuchni już za nami. Do tej pory tylko pomagał w kuchni, a dziś sam zarządził co ma być zrobione. Wymyślił koktajl. Wybrał owoce, wyjął mleko z lodówki, miski i łyżki. Założył fartuszek w dinozaury i zabrał się do pracy. Poprosił mnie o obranie owoców, natomiast wszystkie składniki mieszał już sam blenderem. Potem zawołał młodszego brata na degustację i po akceptacji sam spróbował swojego wynalazku. Smakowało!
wtorek, 8 grudnia 2015
Muzeum Toruńskiego Piernika na święta
Zapraszam po świąteczne inspiracje do Muzeum Toruńskiego Piernika.
Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu?
poniedziałek, 30 listopada 2015
Program Terra Madre Slow Food Festival 12-13 grudnia Kraków

Znamy już szczegółowy program grudniowego festiwalu Terra Madre Slow Food Festival, który odbędzie się 12-13 grudnia w godzinach 10.00–18.00 w budynku ICE Kraków Congress Centre. Oj będzie się działo, zobaczcie szczegóły programu.
poniedziałek, 16 listopada 2015
Festiwal czekolady i słodyczy w Pałacu Kultury

Miałam wczoraj słodką przyjemność uczestniczyć w II Targach Cukierniczych „Festiwal Czekolady i Słodyczy”, które odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Targi trwały 3 dni i przyciągnęły tłumy zwiedzających (stanie w kolejce do wejścia było standardem).
sobota, 14 listopada 2015
Plecione ciasto drożdżowe - skarbnica pomysłów
Po tej dawce inspiracji już na pewno Twoje ciasto drożdżowe nie będzie wyglądało tak samo. Przekonaj się sam jak wiele pomysłów czeka na Twoją realizację.
środa, 11 listopada 2015
Czy znasz smak Rogala świętomarcińskiego czy podróbki?
Skusiłam się na zrobienie tego wpisu ze względu na dużą popularność rogala świetomarcińskiego. Jest on symbolem obchodów imienin Św. Marcina w dniu 11 listopada, bardzo uroczyście celebrowanych w Poznaniu i okolicach.
niedziela, 8 listopada 2015
Koktajl gruszkowo-pietruszkowy
Jak często nie masz czasu by zjeść posiłek w pracy? Mi przydarzyło się to ostatnio parę razy, ale gdy wiem że będę miała bardzo napięty dzień to przyrządzam sobie z rana pożywny koktajl, który nie tylko gasi pragnienie, ale również zaspokaja głód. Przelewam swój zielony koktajl do szklanej butelki i zabieram do pracy.
sobota, 31 października 2015
czwartek, 29 października 2015
Terra Madre Slow Food Festival 12-13 grudnia 2015 w Krakowie
Co prawda do grudnia jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto w kalendarzu zaznaczyć sobie datę tego festiwalu.
niedziela, 25 października 2015
niedziela, 18 października 2015
Turystyka kulinarna! Z czym to się je?
Turystyka kulinarna, co to oznacza, z czym to się je :)
Jeśli lubisz poznawać i delektować się smakami potraw z różnych stron świata lub popróbować lokalnych przysmaków, przyrządzanych zazwyczaj według pradawnych, receptur i przy wykorzystaniu typowych dla nich technologii i jednocześnie sprawia Ci to przyjemność, to niewątpliwie możesz nazwać się poszukiwaczem smaku, a jeśli dodatkowo przemieszczasz się w celu dotarcia do tych wyjątkowych smaków to można śmiało mówić ze jesteś podróżnikiem kulinarnym uprawiającym turystykę kulinarną.
sobota, 17 października 2015
Warszawki Festiwal Piwa 17 października 2015
Smakoszy piwa nie powinno zabraknąć w tą sobotę 17 października na największym w Polsce festiwalu piwa rzemieślniczego. Na festiwalu czeka na Was 31 browarów rzemieślniczych, z czego 29 z Polski. Swoje stanowiska będą mieć również multitapy i importerzy. Piwo nalewane jest z ponad 200 nalewaków! Będzie można także napić się cydru, kawy lub zjeść coś z foodtrucków.
środa, 14 października 2015
Domowe masło orzechowe chrupiące

Peanut butter czyli masło orzechowe to kultowy produkt w Stanach. Amerykanie używają go niemal do wszystkiego, począwszy od tostów śniadaniowych, kończąc na daniach gotowych lub deserach.
Robiłam już wcześniej masła orzechowe, ale po spróbowaniu tamtejszego "peanut butter crunchy" stwierdziłam, że to jest ten smak, który będę chciała odtworzyć.
środa, 30 września 2015
Zioła i przyprawy świata w pigułce
Zioła i przyprawy to fantastyczny dodatek, który jest w stanie urozmaicić lub podkreślić smak każdej potrawy. Ich różnorodność często wprowadza nas w zakłopotanie, gdyż nie wiemy dokładnie jaka przyprawa będzie najbardziej pasowała do naszej potrawy.
poniedziałek, 28 września 2015
5 ciekawych książek dla dzieci o tematyce żywieniowej prosto z USA

Chciałabym Wam polecić 5 ciekawych książek dla dzieci o tematyce żywieniowej, które zwróciły moją uwagę podczas buszowania w księgarni Barnes &Noble w USA.
piątek, 18 września 2015
19 września Festiwal Polskiego Wina i Cydru
Miłośników wina i cydru zainteresuje na pewno informacja o zbliżającym się wydarzeniu. Mianowicie 19 września o godz. 12 w Centrum Praskim Koneser, Ząbkowska 27/31 w Warszawie odbędzie się Festiwal Polskiego Wina i Cydru. Szczegółowy program festiwalu znajdziecie tutaj.
poniedziałek, 14 września 2015
12 kroków ku zdrowemu żywieniu dzieci i młodzieży wg WHO

Jamie Oliver mówi do rzeczy o walce z otyłością! Sami zobaczcie!
Jamie Oliver prowadzi fundację Jamie Oliver Food Fundation w ramach, której przeprowadza różnego rodzaju akcje związane z szerzeniem edukacji żywieniowej wśród dzieci i dorosłych. Jednym z jego projektów jest Food Revolution Day, kampania mająca na celu wprowadzenie obowiązkowego praktycznego kształcenia żywieniowego w szkołach na całym świecie.
Na uwagę zasługuję również jedno z jego wystąpień nagrodzone Ted Prize, podczas którego dzieli się z nami niesamowitymi historiami o walce z otyłością. Jamie przedstawia ogólnoświatowy problem ignorancji zdrowego jedzenia, omawiając to szczegółowo na przykładzie Stanów Zjednoczonych. Szczerze zachęcam do obejrzenia. Tu jest dostępna wersja z polskimi napisami.
czwartek, 10 września 2015
Dieta bezlaktozowa. Czy to nowy trend?
Najpierw na półkach sklepowych pojawiły się produkty o obniżonej zawartości laktozy, teraz można kupić już produkty bezlaktozowe. Czy to kolejna po diecie bezglutenowej moda na dietę bezlaktozową?
czwartek, 3 września 2015
Czym będzie karmione Twoje dziecko w stołówce szkolnej lub przedszkolu?
W poprzednim wpisie informowałam Was o ograniczeniu "śmieciowego jedzenia" w sklepikach szkolnych już od 1 września i pojawieniu się w ich miejsce zdrowego jedzenia. Duże zmiany dotyczą również karmienia naszych dzieci w stołówkach i przedszkolach. Przeczytajcie koniecznie bo zapowiada się rewolucja kulinarno-żywieniowa, która mam nadzieję ukształtuje w dzieciakach prawidłowe nawyki żywieniowe.
Teraz najważniejsza praca przed nami rodzicami, abyśmy tego wysiłku nie zaprzepaścili, a wręcz dołączyli i wspierali swoje pociechy i jednostki systemu oświaty w szerzeniu i wdrażaniu edukacji żywieniowej w domu, w szkole i poza nią. Zachęcam każdego rodzica do tej lektury i wprowadzenia podobnych wymagań we własnej kuchni.
wtorek, 1 września 2015
Zdrowe jedzenie w sklepikach szkolnych już od 1 września
Gdy tylko rozpoczęły się dyskusje na temat ograniczenia "śmieciowego jedzenia" w sklepikach szkolnych, pomyślałam, że jest to kolejny pomysł, który przy tak silnym lobby największych graczy w tej branży, umrze śmiercią naturalną. A tu proszę miłe zaskoczenie. W dniu 26 sierpnia 2015 r. Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.
piątek, 28 sierpnia 2015
10 powodów, dla których nie powinieneś pić słodzonych napojów!
Chcesz poznać prawdę o słodzonych napojach, czyli napojach typu cola, napojach owocowych, wodach smakowych, oranżadach, itp. Zapraszam do lektury i obejrzenia filmiku.
czwartek, 27 sierpnia 2015
Sok pomarańczowo-marchwiowy z chia
Będąc w Katarze zauważyłam w sklepach gotowe soki w szklanych buteleczkach z nasionami chia. Ceny tych produktów też były dość interesujące :) tzn wysokie. Nie mniej jednak zainspirowały mnie do przygotowania takiego soku w domu.
niedziela, 23 sierpnia 2015
Czysta 15. Warzywa i owoce najmniej zanieczyszczone pestycydami

W poprzednim wpisie podałam wykaz warzyw i owoców najbardziej zanieczyszczonych pestycydami wg badań EWG. Mam nadzieje, że Was za bardzo nie wystraszyłam tymi wynikami, tylko zwiększyłam Waszą świadomość konsumencką.
Tym razem podam bardziej optymistyczne informacje, mianowicie listę produktów, które według badań EWG (Environmental Working Group) zawierają najniższe stężenie pestycydów.
sobota, 15 sierpnia 2015
Parszywa 14. Warzywa i owoce najbardziej zanieczyszczone pestycydami

W poprzednim wpisie Pestycydy pochodzące z żywności. Jak je ograniczyć lub wyeliminować? przytoczyłam jedne z wielu wyników badań, które jasno wykazują, że niektóre środki ochrony roślin są wchłaniane przez organizm poprzez dietę, a wybór produktów organicznych umożliwia ograniczenie lub wyeliminowanie spożycia tych substancji chemicznych z żywnością.
Environmental Working Group (EWG - Grupa Robocza ds Środowiska) co roku przeprowadza badania na podstawie, których ustala listę warzyw i owoców o najwyższym stężeniu pestycydów.
poniedziałek, 10 sierpnia 2015
Chleb pszenny z ziołami

Ten przepis to idealny pomysł na przekąskę lub danie z grilla. Kawałki chleba opiekane na grillu bardziej się zarumienią, a masełko lekko rozpuści i wydobędzie aromat ziół.
czwartek, 30 lipca 2015
Pestycydy pochodzące z żywności. Jak je ograniczyć lub wyeliminować?
Chcesz wiedzieć, co dzieje się w organizmie podczas przełączania się z żywienia konwencjonalnego na ekologiczne? Otóż można obniżyć poziom pozostałości pestycydów w swoim organizmie.
piątek, 24 lipca 2015
Domowy napój izotoniczny

Co powiecie na napój izotoniczny wykonany w domowym zaciszu?
Warto się skusić szczególnie gdy uprawiasz sport. Jeśli ćwiczysz nie więcej niż 20 minut możesz spokojnie nawadniać swój organizm wodą, natomiast przy dłuższym wysiłku zalecane jest picie napojów izotonicznych, które ze względu na swój skład (w szczególności zawartość elektrolitów i odpowiednią osmolalność) wyrównują utratę wody i składników mineralnych, związaną z intensywnym wysiłkiem fizycznym.
środa, 22 lipca 2015
Domowy chrzan tarty

Czy macie ochotę na prawdziwy chrzan, który nie zawiera cukru, octu, oleju, kwasu cytrynowego (regulatorów kwasowości), skrobi modyfikowanej kukurydzianej, mleka w proszku, soli, gumy guar (stabilizator), pirosiarczynu sodu (przeciwutleniacz) czyli składników, które znajdziecie w chrzanie sklepowym? Jeśli tak, to namawiam do przygotowania domowego chrzanu. Wtedy poczujecie moc jaka drzemie w tym korzeniu. Już przestaniecie zachwalać wasabi, tylko zaczniecie używać naszego rodzimego chrzanu, który "inhaluje i zwala z nóg" :)
czwartek, 9 lipca 2015
Koktajl owocowy z sałatą

A może na śniadanie bombę witaminową? Ten zielony koktajl może nie ma zbyt atrakcyjnej aparycji, ale jego wnętrze mówi samo za siebie. Smaczny, orzeźwiający, sycący, każdego postawi na nogi i doda energii z rana. Polecam koktajl owocowy z rodzimą sałatą głowiastą :)
wtorek, 7 lipca 2015
piątek, 3 lipca 2015
Domowy zakwas chlebowy
Wiele jest przepisów na pieczywo na drożdżach, natomiast chciałam Was tym wpisem zachęcić do przygotowania bardziej wartościowego odżywczo pieczywa, mianowicie pieczywa na zakwasie. Aby móc go przygotować potrzebny jest nam zakwas. Poniżej podaję Wam krok po kroku jak przygotować zakwas chlebowy, a w następnym wpisie podam przepis na chleb na zakwasie.
poniedziałek, 29 czerwca 2015
Napój miętowo-cytrynowy
Co powiecie na łyk orzeźwienia i skosztowanie napoju miętowo-cytrynowego, który skutecznie gasi pragnienie w upalnych krajach arabskich?
wtorek, 23 czerwca 2015
Owsianka truskawkowa bez gotowania

Kolejnym pomysłem na truskawki jest owsianka bez gotowania. Przygotowuję ją na wieczór, wstawiam do lodówki i z rana mam gotowe śniadanie.
niedziela, 21 czerwca 2015
Koktajl truskawkowo-pomarańczowy
Sezon na truskawki jeszcze trwa, a moja propozycja to szybki w przygotowaniu koktajl truskawkowo-pomarańczowy. Aromatyczny, treściwy o pięknym kolorze.
wtorek, 16 czerwca 2015
Domowe lody borówkowe

Mam nadzieję, że poprzednim wpisem narobiłam Wam smaku na lody :)
A jeśli macie ochotę to polecam samemu je zrobić. Poniżej znajdziecie dwa przepisy na lody. Wersję z cukrem i bez jego dodatku.
poniedziałek, 15 czerwca 2015
Tak podają lody w Katarze!!!
Cold Stone Creamery, to nie są zwykłe lody, a ich sposób podania i przygotowania można zaliczyć do widowiskowych. Lodziarnie te rozsiane są po całym świecie z wyjątkiem Europy. Miałam okazję spróbować tych lodów w Dausze. Tam też zrobiłam filmik z ich przygotowania i żonglowania kulkami lodów. Ja wybrałam lody Cake Batter z Graham Cracker Pie Crust. Po prostu grzechu warte.
piątek, 5 czerwca 2015
Europa na Widelcu 2015

Wrocław już po raz 7 zaprasza na wielką imprezę kulinarną "Europa na Widelcu".
niedziela, 31 maja 2015
Pszenica Ebly z warzywami
Ostatnio pisząc o pszenicy Ebly i 7 powodach, dla których ją lubię, obiecałam podać przepis z jej użyciem. Oto jeden z nich, przepis na pszenicę Ebly z warzywami. Smacznego :)
środa, 20 maja 2015
Gluten Free EXPO 22-23 maja
Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. 22 i 23 maja w Warszawie odbędą się największe w Polsce targi żywności bezglutenowej Gluten Free EXPO III połączone z X Międzynarodowym Dniem Celiakii.
sobota, 16 maja 2015
Food Revolution Day - Jamie Oliver walczy o edukację żywieniową. Pomożesz?
Food Revolution Day to kampania prowadzona przez Jamie Olivera, mająca na celu wprowadzenie obowiązkowego praktycznego kształcenia żywieniowego w szkołach na całym świecie.
wtorek, 12 maja 2015
Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu
10 maja rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu. Jest to największa i najstarsza impreza promująca wegetarianizm i weganizm w Polsce. Celem imprezy jest popularyzacja zdrowych nawyków żywieniowych wśród Polaków, przybliżenie im idei wegetarianizmu, a także zwrócenie uwagi na sytuację zwierząt wykorzystywanych do produkcji żywności.
wtorek, 5 maja 2015
Czy na pewno wiesz jak jeść sushi?
Czy na pewno wiesz jak powinno się jeść sushi?
Poniżej podaję zasady savoir-vivre podczas degustowania sushi.
Warto się zapoznać :)
czwartek, 30 kwietnia 2015
Food design - John Holcroft
John Holcroft to brytyjski ilustrator współpracujący z najlepszymi magazynami na świecie Financial Times, Rider's Digest, BBC, New York Times, Economist.
środa, 29 kwietnia 2015
Polska żywność coraz gorszej jakości

Znalazłam ciekawy artykuł w Gazecie Prawnej dotyczący kontroli jakości produktów spożywczych w 2014 roku przeprowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny. Co prawda GIS nie udostępnił jeszcze tego raportu publicznie, więc możemy jedynie przeczytać podsumowanie dziennikarza Gazety Prawnej. Podaje, że w ubiegłym roku wymagań nie spełniało prawie 2070 próbek środków spożywczych. Dla porównania w 2013 r. zakwestionowano nieco ponad 1900. To oznacza wzrost o 9 proc. przy mniejszym, bo niższym niż 4 proc., wzroście liczby zbadanych próbek – wynika z danych GIS.
wtorek, 28 kwietnia 2015
7 powodów, dla których lubię pszenicę Ebly
Ebly to ziarna pszenicy poddane procesowi wstępnego gotowania, dzięki czemu są gotowe do spożycia już po 10 minutach ich przyrządzania. Pszenicę Ebly pierwszy raz spróbowałam jakieś 10 lat temu w Luksemburgu i od tej pory gości u nas w kuchni.
Subskrybuj:
Posty (Atom)